Kontaktujte nás
+420 222 934 442
recepce@londonmarket.cz

Tiskové zprávy z Konference v Brně: Afrika-Nové trhy a příležitosti pro české exportéry

Po úspěšné konferenci v Brně na téma Afrika- nové trhy a příležitosti pro české exportéry vydaly Hospodářské noviny 15.9. a 16.9.2015 dva níže ocitované články. 

Jako hlavní řečníci vystoupili Jan Mládek (ministr průmyslu a obchodu ČR), Petr Karel (Managing Partner společnosti London Market), Jan Procházka (generální ředitel EGAP), ze zahraničních řad pak René Awambeng (Group Director Africa, ECOBANK), Chris Mitman (Director Corporate Finance, Investec), Samuel Mugoya (Senior Manager, Syndications and Specialized Finance Department, AFREXIM), Franki Verwey (ambasadorka JAR), Paschal Ibe (ambasador Nigerie) a mnoho dalších.


 


 

České firmy míří do Afriky. Exportní pojišťovna EGAP hlásí připravované obchody za miliardy korun

Petr Lukáč - redaktor  15. 9. 2015 16:34

Čeští exportéři se kvůli poklesu vývozu například do Ruska nebo Sýrie zaměřují na Afriku.

Exportní pojišťovna EGAP se dvěma africkými bankami představila na strojírenském veletrhu v Brně možné příležitosti pro české firmy.

Z největších současných českých projektů v Africe je například pivovar v Angole nebo nemocnice v Gabonu.

 

Vývoz do Afriky dnes tvoří na celkovém českém exportu jen zhruba jedno procento. S poklesem vývozu do Ruska, na Ukrajinu, do Sýrie a dalších zemí hledají české firmy nová odbytiště. A exportní pojišťovna EGAP nyní ukazuje směrem k Africe.

"Potenciál v Africe je určitě velký," řekl šéf pojišťovny Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde EGAP spolu s firmou London Market a dvěma africkými bankami připravil speciální konferenci věnující se právě příležitostem na tomto českými firmami zatím neprobádaném kontinentu.

Obchodní výměna přitom roste – od roku 2000 vzrostl vzájemný obchod pětkrát. Export do Afriky se zvýšil dokonce osmkrát na 43 miliard korun v minulém roce. "Spolupráce zatím bohužel nedosahuje svého potenciálu," říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek s tím, že i jeho ministerstvo se na africký kontinent zaměří.

V současné době do Afriky EGAP pojišťuje vývoz za zhruba čtyři až pět miliard korun ročně. A dle slov svého ředitele má pojišťovna oznámené další exportní zakázky minimálně v řádu miliard korun.

Okolo miliardy bude stát například výstavba pivovaru v Angole na klíč, stejně tak stavba nemocnic v Gabonu a vojenské v Kamerunu. Další bude vývoz letadel do Jihoafrické republiky nebo Alžíru, Češi mají také postavit rozvodnu v Ghaně.

"Právě v energetice je na celém kontinentu velké množství příležitostí. V Africe je například zhruba 600 milionů lidí, kteří nemají přístup k elektřině," říká i Petr Karel ze společnosti London Market a naráží na bohatou historii českých společností v energetickém průmyslu.

"Energetický sektor je rozhodně největší příležitostí. V Nigérii vyrábí zhruba stejně elektřiny, jako spotřebuje širší Londýn. Přitom v ní žije 20krát tolik lidí. Ti musí mít kromě připojení do sítě záložní generátor a často i záložní generátor záložního generátoru. Situace je tam špatná a ty investice budou obrovské," říká Edward George z africké banky Ecobank.

 

Ta působí v subsaharské Africe, celkem v 36 zemích. "Chceme zde na veletrhu navázat první kontakty. Budeme v Africe potřebovat jak finance, tak průmyslovou expertízu, kterou můžou české firmy nabídnout. Zatím ale můžou mít české firmy problém s převody peněz. Jsme tu kromě setkání se s českými případy tedy i proto, abychom navázali spolupráci s českými bankami, což by export a jeho financování mohlo výrazně ulehčit," říká i René Awanbeng z Ecobank.

https://byznys.ihned.cz/c1-64604960-ceske-firmy-miri-do-afriky-exportni-pojistovna-egap-hlasi-pripravovane-obchody-za-miliardy-korun 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strojírenský veletrh v Brně: pokles Ruska a šance v Africe

Petr Lukáč, Vojtěch Kubát   16. 9. 2015 00:00

Exportní pojišťovna EGAP vidí pro české exportéry šanci v Africe.

Největší příležitostí je na kontinentu pro tuzemské firmy energetika.

Ruský trh sice upadá, ale i tak tam EGAP letos pojistil vývozní případy již za pět miliard korun.

 

V zemích, kde se jim dříve dařilo, to teď mají čeští exportéři mnohem těžší. Vývoz do Ruska podle ministerstva průmyslu klesl od začátku roku o třetinu a méně se daří i na Ukrajině, v Sýrii nebo Iráku. Jak ukazuje i strojírenský veletrh v Brně, domácí společnosti tak nyní musí hledat nové trhy.

Exportní pojišťovna EGAP spolu s firmou London Market a za účasti ministra průmyslu Jana Mládka včera na strojírenském veletrhu představila plány na investice do Afriky. Do Brna přijel i zástupce velké africké banky Ecobank, která se pro jednodušší finanční operace nyní snaží v Brně najít první kontakty mezi bankami a exportéry pro další byznys.

Největší nadějí pro české firmy je přitom energetika, ve které je tuzemský průmysl historicky silný. "Energetický sektor je rozhodně největší příležitostí. V Nigérii se vyrábí zhruba stejně elektřiny, jako spotřebuje širší Londýn. Přitom v ní žije 20krát tolik lidí. Ti musí mít kromě připojení do sítě záložní generátor a často i záložní generátor záložního generátoru. Situace je tam špatná, a investice tak budou obrovské," říká Edward George z Ecobank.

Export do Ruska neskončil

Na poklesu exportu do Ruska svou roli sehrála jak ukrajinská krize a s tím spojené sankce, tak obecně slabší kupní síla Rusů kvůli slabému rublu.

EGAP nicméně i tak hlásí, že export se nezastavil úplně. V letošním roce do Ruska pojistila případy už celkem za pět miliard korun. Zhruba tři miliardy přitom připadají na projektování a modernizaci chemičky PhosAgro v ruském Čerepovci.

Zakázku celkem za 3,5 miliardy korun získala společnost Chemoproject Nitrogen, kterou vlastní podnikatel Tomáš Plachý spolu se švýcarskou společností Casale.

Pojišťovna ale představila i další dva velké případy, které jsou ve finální fázi schvalování. Jedná se o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruského výrobce titanu VSMPO-AVISMA.

"K útlumu exportu do Ruska došlo, ale dále tam pojišťujeme," říká šéf EGAP Jan Procházka. Pojišťovna ale aplikuje přísnější pravidla, například spolupracuje hlavně s 15 nejdůležitějšími bankami a pojišťuje většinou jen případy, kdy má zákazník příjmy i v eurech nebo dolarech, nejenom v rublech.

O veletrh je zájem

Vystavující strojaři si dosavadní průběh nejvýznamnější průmyslové akce v Česku veskrze pochvalují. Těší je zájem nových zákazníků i zájem o obchod. "Máme s sebou sedm obchodních jednatelů a zatím jsou od rána všichni vytížení. Zájemců o naše výrobky je letos hodně," hodnotil přínos MSV Pavel Cach, ředitel české pobočky tchajwanské firmy Hiwin, která v Brně prezentuje nový laserový vyřezávací stroj.

"Zhruba to i kopíruje celkové oživení poptávky po našich výrobcích. Letos očekáváme asi 15procentní nárůst tržeb," dodává Cach. Podobně hodnotili i šéfové českých firem Pilous a LAC.

Naopak na stánku brněnského výrobce ložisek ZKL Group nadšení mírnili. "Návštěvnost není špatná, ale že bychom tady podepisovali nové smlouvy za miliony, to ne. Přichází spíše jen zvědavci," popisoval probíhající veletrh výkonný ředitel firmy Michal Zafirelis.

https://archiv.ihned.cz/c1-64605740-strojirensky-veletrh-v-brne-pokles-ruska-a-sance-v-africe 

18.6.2020

Změna sídla společnosti

Vážení obchodní partneři,

dovolujeme si Vám oznámit změnu týkající se sídla naší společnosti London market.

» Více

26.6.2019

Podcast: České strojírenství čelí ohromné konkurenci z rozvíjejících se trhů

Rozhovor s partnerem společnosti London Market, Petrem Karlem, na téma českého strojírenství. Rozvojové ekonomiky nevyrábí už pouze levně. Svoje výrobky doplnily i o vysokou přidanou hodnotu.

» Více

7.2.2019

Seminář s názvem „Jak se změní vaše obchodování po BREXITu“

 

Dne 10.1.2019 Britská obchodní komora ve spolupráci s PwC uspořádala seminář s názvem „Jak se změní vaše obchodování po BREXITu?“ 

» Více

28.6.2018

Seminář „Jak DNES uspět v mezinárodním obchodě“

 Výsledek obrázku pro čsob

Dne 20.6.2018 se konal seminář s názvem „Jak DNES uspět v mezinárodním obchodě“ pořádaný ČSOB pro jejich klienty a obchodní partnery.

» Více

17.4.2018

Kulatý stůl s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem

    

Dne 11. dubna 2018 pořádala Britská obchodní komora ve spolupráci se společností London Market kulatý stůl s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.

» Více

Archív novinek